Normální je nekouřit.

1. 06. 2013 14:03:00
Pojem "normální" je ovšem velice subjektivní a nelze jeho soukromou definici někomu vnucovat. Pro každého je totiž normální něco jiného, například pižlat souseda a následně ho pojmout za registrovaného partnera. Nebo pro člena Automatu jezdit na kole a v noci snít vlhké sny o tom, jak se samopalem připevněným na řídítkách pronásleduje motoristy. Pro nekuřáka nekouřit a pro kuřáka - kouřit.

Během pročítání včerejších a dnešních diskusí jsem si o sobě přečetl leccos. Jsem cosi jako přisluhovač ďábla a vrah malých dětí v jednom. A kdyby ještě věděli, že mám v bytě kuřácký pokoj...!

Jsem nadšený vyznavač tabákové rostliny. Vlastním osmnáct dýmek, v šuplíku leží úctyhodná sbírka šňupacích tabáků z celé Evropy (přes padesát druhů) a dobrá cigareta je mi velice milou družkou.

Kupodivu nejsem bezohledné prase. Vajgly po sobě neodhazuji. Když není poblíž koš, ukládám je do kapsy, kde čekají na svou chvíli. Nezapálím si na zastávce, ačkoli mohu, neboť nemám zapotřebí někomu kouřit pod nos. Nejsem neurotik.

Spousta hospod, do kterých pravidelně chodím, je nekuřáckých. Z nějakého neznámého důvodu mi nedělá potíže to respektovat. Nechodím za majitelem a nenutím ho, aby udělal kuřáckou místnost, ačkoli bych to pochopitelně uvítal. Nesepisuji petice.

To samé očekávám od nekuřáků v kuřáckém prostředí. Militantní nekuřáci žijí v jakési iluzi, že mají právo jít do hospody. Nikoli. Mají pouze možnost. Nikdo, opakuji, nikdo nemá povinnost, ani morální a zatím naštěstí ani zákonnou, se jim přizpůsobit. Je věcí majitele, na jakou klientelu se chce zaměřit, a i kdyby se rozhodl, že bude obsluhovat pouze bisexuální transvestitní křížence orangutana a nekuřáka, je to jeho právo, nanejvýš zkrachuje, protože podcenil význam průzkumu trhu.

Dám příklad. Netýká se sice kouření, ale princip je stejný.

Už dlouho chodím do jedné hospody. Hospoda má ovšem jeden háček. Schází se v ní pravděpodobně všichni žižkovští národovci. Na hospodě to poznat není, nad vchodovými dveřmi nevisí ozubené kolo. Sám jsem na to přišel až tak třetí návštěvu.

Národovce osobně strašlivě nesnáším, považuji to za něco, co devastuje člověka víc, než všechny cigarety světa. Jenže. Kromě toho, že je ta hospoda velice příjemná a majitel je sympaťák, nabízí nejlepší pivo široko daleko, pivovar, který se na žižkově velice blbě shání. Pivo je za dobrou cenu a obvykle skvěle ošetřené.

A teď si, Honzíku, vyber.

Došel jsem k závěru, že mi to pivo za střet s národem stojí. Když občas situace dosáhne vrcholu, například už hraje osmá repríza hymny DSSS, tiše se zvednu a odejdu. Kupodivu jsme vedle sebe schopni existovat. Já za nimi nechodím a neříkám, že se mi Ortel nelíbí, a oni mi za to neholí hlavu.

A teď pointa. I kdybych do té hospody nechodil a neměl k ní vztah, neusiloval bych o její zavření, případně o nucenou změnu orientace na tichou a spořádanou klientelu. Jenom bych tam... dál nechodil.

Jak jsem psal výše, očekávám od nekuřáků to samé. Proberte se z iluze, že máte právo někam chodit a diktovat si tam podmínky. Debata, jestli je kouření nenormální a tudíž má větší práva nekuřák, je naprosto mimo. Pokud se vám kuřácké hospody nelíbí, máte právo si maximálně myslet svoje, nebo o tom psát plamenné články do časopisů o zdravém životním stylu. Nebo si založit vlastní podnikání s vlastní klientelou, pokud máte jistotu, že se klientela najde.

Do kuřáckých hospod ale nelezte.

Autor: Jan Zajac | sobota 1.6.2013 14:03 | karma článku: 33.75 | přečteno: 2750x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Likvidace profilů na facebooku je cesta ke svobodě

Nechápu ty, kteří vykřikují, že smazáním svého profilu na facebooku byli omezeni na své svobodě. Opak je pravdou, kdo chce být svobodný, ten není na facebooku

23.2.2019 v 9:27 | Karma článku: 10.22 | Přečteno: 293 | Diskuse

Michael Laitman

Zánik velké evropské civilizace, č. 2

Duchovní poznání, které ztratil národ Izraele po zničení Chrámu, poskytlo k vývoji evropské civilizace zvláštní impuls. Dodalo Evropanům zvláštní sílu ducha, touhu dobývat a rozvíjet nové země, vyvíjet se.

23.2.2019 v 9:00 | Karma článku: 9.32 | Přečteno: 224 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Kam pošťáci schovávají nedoručenou poštu?

Když vyšetřovatelé navštíví jejich dům, najdou místnosti plné poštovních pytlů s nedoručenými dopisy.

23.2.2019 v 8:16 | Karma článku: 19.68 | Přečteno: 864 | Diskuse

Gabriela Stašová

Žena dnes

Tohle není název korporátního časopisu, ale menšího zamyšlení nad kontinuitou formování dnešní ženy. Jaká má být a kam má směřovat dnešní žena? Otázka je složitá a zároveň prostá.

22.2.2019 v 23:59 | Karma článku: 7.48 | Přečteno: 318 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

„Zlatej socík ..."

„Nechceš něco nakoupit k jídlu?“ pípla zpráva, rozťala svým zvukem nemocniční ticho a vyrušila mě z hypnotizování kapačky.

22.2.2019 v 19:23 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 2063 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 10214
IT na volné noze, milovník tabáku všeho druhu, pivní nadšenec a homebrewer, muzikant, osoba s bytostným odporem k čemukoli, co smrdí rudou hvězdou. Mail: jan.zajac@email.cz

Najdete na iDNES.cz